WIELKI RESET
Zastanówmy się nad znaczeniem słowa telewizja. Słowo te składa się z dwóch członów tele i wizja. Zobaczmy wiec co nam podpowie słownik języka polskiego (https://sjp.pwn.pl/).
Jeżeli chodzi o same słowo telewizja to słownik podaję nam trzy definicje:
telewizja
1. «system przesyłania na odległość ruchomych obrazów i dźwięku»
2. «instytucja zajmująca się przygotowywaniem i nadawaniem programu w tym systemie»
3. pot. «program nadawany przez tę instytucję»
Z tych definicji wynika, że telewizja to nadawane na odległość programy zawierające ruchome obrazy
i dźwięki.
Myślę, że większość osób zapytanych o to czym jest telewizja odpowiedziałaby właśnie w ten sposób.
Przypadku wyrazu tele słownik podaje nam definicję:
tele- «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na ich związek znaczeniowy z działaniem na odległość, z telewizją lub z telefonem»
Czyli sprawa jest tutaj jasna, mamy do czynienia z działaniem na odległość.
Natomiast w przypadku słowa wizja zaczyna się robić ciekawi. Słownik PWN podaje nam trzy definicje
o następujących treściach:
wizja
1. «obraz pojawiający się w czyjejś wyobraźni pod wpływem natchnienia, szaleństwa, wysokiej gorączki lub środków odurzających»
2. «czyjeś wyobrażenie jakichś zdarzeń mających zajść w przyszłości, zwykle przedstawiane w książce lub w filmie»
3. «ogół sygnałów tworzących obraz, przesyłanych od nadajnika do odbiornika; też: obraz na ekranie telewizora»
Na pierwszą myśl rzuca się definicja trzecia, która pasuje do pierwszej definicji rozpatrywanego wyżej słowa telewizja. Z tym, że do tego należy dodać tele, czyli działanie na odległość.
Jednak gdyby zastanowić się nad dwoma pierwszymi definicjami słowa wizja to dojdziemy do wniosku, że to co oglądamy na ekranach naszych telewizorów jest wizją innej osoby (lub osób) na jakiś temat, np. świata, światopoglądu, polityki czy rzeczywistości lub tego co ma nadejść w przyszłości, Jest to wykreowana wizja, która ma dotrzeć do naszej percepcji, tak abyśmy myśleli, że wszystko co jest podawane w tych wizjach jest prawdą.
Zapewne wielu, z was pamięta film The Ring i jego japońskie pierwowzory oparte na książce Koji Suzuki pt. „Ringu” W tym miejscu będę musiał pokrótce w kilku zdaniach streścić fabułę filmu.
Wśród młodzieży Seattle krążą miejskie legendy o kasecie VHS i klątwie, która mówi, że jeśli do siedmiu dni od obejrzenia owej kasety nie pokażesz jej innej osobie, to siódmego dnia zginiesz. Jedną z ofiar jest córka siostry dziennikarki jednej z lokalnych gazet. Kobieta zaczyna prywatne dochodzenie, aby źródło pochodzenia tajemniczej kasety. W wyniku tego dowiaduje się o pewnej zmarłej przed laty dziewczynce Samarze Morgan, która miewała koszmarne wizje. Wśród bliskich i otoczenia dziewczynki dochodziło do tragicznych wydarzeń. Rodzice i ludzie bali się Samary, mówili, że dziewczynka ma nadprzyrodzone zdolności, a konkretnie paranormalne. Uważali ją za odmieńca. Rodzice Samary początkowo próbowali odizolować dziewczynkę, ale gdy sytuacja pogorszyła się, rodzice zdecydowali się oddać Samarę na leczenie w szpitalu psychiatrycznym.
Tam, lekarze nie potrafią znaleźć wspólnego języka z Samarą. W dziewczynce narasta gniew i nienawiść do wszystkich za to, że jest zamykana i rodzice jej nie kochają. W szpitalu wszystkie sesje terapeutyczne z dziewczynką są nagrywane.
Podczas jednej z takich sesji Samara dostaje ataku złości i jej wizje zostają przeniesione na kasetę VHS, która służyła do nagrywania sesji. Jedną za zdolności Samary była umiejętność wykonywania fotografii parapsychicznych, co oznacza, że potrafiła rzutować ruchome obrazy na kineskop telewizora. Obrazy były rzeczami, które Samara widziała na własne oczy i te, które powstały w jej wyobraźni.
Dzięki bliżej nieznanym okolicznościom kaseta ta dostała się do obiegu publicznego i zaczęła zbierać śmiertelne żniwo.
Zarówno amerykańskie (2 części) i japońskie (3 części + część alternatywna) wersje filmie mówią
o klątwie. Natomiast pierwowzór filmów – książka K. Suzuki pt. „Ringu” posiada dużą bardziej rozwiniętą fabułę, w wielu miejscach bardzo odległą od tego co widzimy na filmach.
Jedną z tych różnic jest to, że określenie klątwa, które w pojawia się w amerykańskich i japońskich filmach. W książce K. Suzuki, główni bohaterowie Asakawa i Ryuji odkryli tajemnicę dziewczynki z nad - przyrodzonymi zdolnościami. Dziewczynka żyła ok. 30 lat wcześniej od czasu w którym toczy sią akcja książki. W tym czasie na świecie panowała epidemia ospy prawdziwej. Opiekun dziewczynki profesor Heihariro Ikuma chory na gruźlicę trafia do jednego z górskich sanatoriów w Japonii. Tam często odwiedza go przybrana córka Sadako Yamamura, która posiada nadprzyrodzone zdolności. Sadako bardzo lubi spacerować po ogrodzie przy sanatorium i podziwiać górskie pejzaże.
Pewnego dnia spotkał ją w ogrodzie jeden z lekarzy z sanatorium. Dziewczyna dzięki swej urodzie wywołała na lekarzu uczucie ogromnego podniecenia, czego efekt był gwałt na dziewczynce dokonany przez lekarza, oraz odkrycie tajemnicy dziewczyny – pewnej rzadkiej wady genetycznej.. Był to okres kiedy kończył się okres epidemii ospy prawdziwej w Japonii. W owym górskim sanatorium przebywali dosłownie ostatni chorzy na ospę w Japonii. Lekarz, tuż po dokonanym gwałcie odczuł od Sadako nieopisaną nienawiść, a jego ciało odczuło telepatyczną wiadomość od Sadako – ZABIJĘ CIĘ!. Instynkt samozachowawczy lekarza natychmiast przekazał lekarzowi wiadomość – zabije cię, jeśli ty pierwszy jej nie zabijesz. Lekarz nie widząc innego wyjścia gwałtownie rzucił się na Sadako i udusił ją rękami,
a następnie wrzucił ją do pobliskiej studni, którą zamknął za pomocą kamiennego kręgu. Po latach lekarz przeszedł do historii ponieważ był ostatnim znanym nosicielem ospy prawdziwej w Japonii. Tego dnia, kiedy zabił Sadako miał już pierwsze objawy ospy, a więc podczas gwałtu musiał zarazić Sadako wirusem ospy. Stąd też rzeczywistym ostatnim nosicielem ospy była Sdaako, a wraz z jej śmiercią zginął również wirus.
Różnicą od amerykańskich filmów jest natomiast geneza powstania kasety. W japońskim filmie Ring jest przedstawione, że dzięki swym nadprzyrodzonym mocom Sadako włamała się lokalnego kanału telewizyjnego i emitowała na wizji swoje wizje. Wizje na kasetę trafiły za pomocą chłopca, który chciał nagrać mecz baseballu, który miał być właśnie emitowany na tym programie.
Historia opowiedziana w książce K. Suzuki i pokazana w amerykańskich i japońskich filmach uświadamia nam jaką moc ma telewizja, jak oddziałuje na człowieka i że może być doskonałym narzędziem do transmisji wirusów pod różnym formami.
Wirusy to organizmy z pogranicza rzeczy ożywionych i nieożywionych, nikt nie wie skąd się wzięły i jak powstały. Pewne jest to, że wirusy mają ścisły związek z pojawieniem się i ewolucją życia.
Celem wszystkich wirusów jest REPRODUKCJA. Wirus przywłaszcza sobie żyjące organizmy w celach reprodukcyjnych. Tak samo było z „kasetowym wirusem”. Jedynym sposobem na przeżycie było udzielenie pomocy wirusowi w rozmnożeniu. Rozwiązaniem zagadki Samary/Sadako było skopiowanie kasety i pokazanie jej drugiej osobie.
Z poniższej rozmowy z wirusologami dr hab. T. Dzieciątkowskim i prof.. L. Brydak dowiadujemy się, że istnieje medialny „wirus – celebryta”.
Jak dobrze pamiętamy na początku 2020 r. wybuchła pandemia wirusa SARS – COV2. Pandemia ta, do Polski dotarła na początku marca. Oczywiście, wywołała ona początkowo strach i przerażenie. Jednakże po kilku – kilkunastu tygodniach społeczeństwo przekonało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Okazało się, że ulice nie są usłane trupami, a większość zakażonych osób przeszła chorobę COVID-19 bez objawowo. Oczywiście, były również i ciężkie przypadki, jak i ofiary śmiertelne. Wówczas wiele osób słusznie zauważyło, że media wyolbrzymiają zjadliwość tego wirusa. Każdy kolejny dzień w mediach zaczynał się od wirusa i na nim się kończył. Tak było codziennie przez 2 lata. Zauważył to nawet Janusz:
Jest to drugi program (pierwszy HURRA, MAMY WIRUSA!!!), za pomocą którego matrix uruchomił pandemię, czyli program o nazwie STRACH.
Potem kolejny program – PANIKA,
i kolejny program – DOKRĘCANIE ŚRUBY & STRACH UPDATE + STRACH vol.2,
i kolejny program – PROPAGANDA,
i nakładka na program PROPAGANDA czyli AKTORZY KRYZYSOWI,
i kolejny program, czyli DZIEL I RZĄDŻ,
itd., itd. … itd. … itd.
Wiec jak widzimy hardware TELEWIZOR wraz ze swoim pakietem software’u TELEWIZJA, jest idealnym narzędziem do kontroli i zarządzania bezmyślnymi masami ludzkimi na farmie ZIEMIA.
Dla wielu ludzi telewizja jest podstawowym oknem na świat, a zarazem jedyną formą rozrywki
Telewizja bardzo negatywnie oddziałuje na ludzi (w tym szczególnie na dzieci) , m. in.:
- oglądanie telewizji redukuje liczbę rozmów w rodzinie, a większa ilość odbiorników zmniejsza również ilość czasu spędzanego razem przez członków rodziny;
- czas, który poświęcany na jej oglądanie, nie jest czasem poświęcanym na np. czytanie książek, ruch na świeżym powietrzu, zabawę, itp.;
- sposób przekazu – obraz pozbawia ludzi potrzeby tworzenia wyobrażeń, bo wszystko podane jest wprost; znaczenie symboliczne obrazu sprawia czasami dzieciom trudności, więc często pozostają one przy bezpośrednio danej płaszczyźnie spostrzeżeń; „...można sądzić, że telewizją sprzyja bierności
i lenistwu umysłowemu oraz obniżeniu sprawności myślenia abstrakcyjnego;
- przekazywane treści – telewizja: podaje oglądającemu gotowe wzorce (zachowania, wyglądu, itp.), nadaje znaczenie – wiąże określone emocje z określonym zachowaniem;
- nadmierne oglądanie telewizji obniża kreatywność, zdolność twórczego myślenia, produktywność
i ogólnie osłabia motywację do pracy. Jest to poważnym problemem dla ludzi, którzy będąc wcześniej sumiennymi pracownikami, pod wpływem wielu godzin spędzonych przed telewizorem nie potrafią ponownie przystosować się w pracy, tracą motywację i chęci, nie potrafią sobie zorganizować zajęć;
- oglądanie filmów i programów prezentujących przemoc wzmaga agresywność widza i prowadzi do przyswajania przestępczych wzorów zachowań;
- wszystko, co płynie z telewizora, wpada bezpośrednio do umysłu odbiorcy, który nie ma żadnych szans, aby taką informację przetworzyć, przemyśleć. Gazetę można odłożyć, przeczytać to, co się chce, do czegoś wrócić. Telewizja nie daje takiej szansy.
Jak szkodliwe wpływają na nas mass media jest pokazywane w wielu teledyskach muzycznych, np. teledysku Rammsteina pt. „Angst”, czyli strach (oglądać do końca).
Polub