top of page

Imperium Dwugłowego Orła. Cz.1Dwugłowy Orzeł symbolizuję ukrytą władzę, kontrolę, siłę. Jego skrzydła obejmują wszystkie aspekty kontroli jednostki.


Jeden orzeł mający dwie głowy również reprezentuje "kontrolę konfliktu". Potężne masońskie bractwa zawsze grały za kulisami swoje gry o władzę, tak aby opinia publiczna była oszukiwana, by uwierzyć, że istnieją dwie przeciwne strony przeciwko sobie. Prawda jest taka, że ​​niejednokrotnie jest to nic innego jak zaaranżowany teatr z jedną tajemną siłą stojącą za obiema stronami. W ten sposób powstaje iluzja wyboru lub demokracji.Czy uważasz, że system dwu lub wielo-partyjny ma coś wspólnego z demokracją? Czy uważasz, że to ma jakiekolwiek znaczenie, która partia wygra wybory? To nie jest przypadek, że również w demokracji używa się sloganów "Right-wing" (prawe skrzydło, prawica) oraz "Left wing" (lewe skrzydło, lewica).

West world vs East world, zachód kontra wschód. Jest to w pewnym sensie nawiązanie do skrzydeł tego samego orła, który rozpościera władzę nad wszystkimi.


Tak samo w Masonerii orzeł ma dwie głowy. Reprezentują autokratyczny i teokratyczny tryb kontroli „Elit”. Kościół i państwo. Podobnie jak korona i krzyż w symbolice templariuszy.


Dwugłowy orzeł (feniks) jako jeden z głównych symboli masońskich
Dwugłowy orzeł (feniks) jako jeden z głównych symboli masońskich

Emblemat Masonerii Rytu Szkockiego
Emblemat Masonerii Rytu Szkockiego


Ten symbol dwugłowego orła dotyczy starożytnego i uznanego szkockiego rytu masonerii. Liczba 32 wewnątrz trójkąta reprezentuje 32 stopień rytu szkockiego. Łacińskie motto „Spes mea in Deo est” oznacza „Moja nadzieja jest w Bogu”.


Chociaż nie ma wyższego stopnia masońskiego niż stopień "Mistrza Masona", istnieje długa tradycja – prawie tak stara jak masoneria – „wysokich stopni”, która rozszerza i rozwija nauki i lekcje pierwszych trzech stopni. Stopnie szkockiego rytu uczą serii "lekcji moralnych", których kulminacją jest 32, "Mistrz Królewskiej Tajemnicy”.


Symbol dwugłowego orła starożytnego szkockiego rytu masonerii
Symbol dwugłowego orła starożytnego szkockiego rytu masonerii

Najwcześniejsze przedstawienie dwugłowego orła można znaleźć na starożytnych pomnikach hetyckich w środkowej Anatolii. Na początku XIX wieku w Boğazkale, starej hetyckiej stolicy w dzisiejszej Turcji, Charles Texier odkrył cylindryczne pieczęcie z wyraźnie widocznym dwugłowym orłem z rozpostartymi skrzydłami.


Motyw dwugłowego orła pochodzi pierwotnie z ok. 1930 r. 3800 pne. Hetyci czcili dwugłowego orła jako Króla Niebios, który był również nazywany Hetyckim Ptakiem Słońca. Ptak był ich symbolem oznaczającym potęgę militarną Hetytów.


Orzeł dwugłowy Hittie, 1450-1180 p.n.e. Brama miejska Alaca Höyük, Turcja.
Orzeł dwugłowy Hittie, 1450-1180 p.n.e. Brama miejska Alaca Höyük, Turcja.Dwugłowy orzeł to Pieczęć Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola.
Dwugłowy orzeł to Pieczęć Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola.

Dwugłowy orzeł to bardzo stary motyw. Prawdopodobnie wiele tysięcy lat. Oficjalne początki sięgają czasów "wielkiego bohatera" kultu Atona (egipskie bóstwo, które oznacza tarczę słoneczną) – czyli cesarza rzymskiego Konstantyna .


Konstantyn był twórcą instytucjonalnego chrześcijaństwa, które jest niczym innym jak przemianą atonizmu i kultu słonecznego, z dużą ilością elementów ze starszych religii pogańskich. Jego emblematem był dwugłowy orzeł, ponieważ był w stanie zjednoczyć dwa imperia rzymskie (wschodnie i zachodnie) z powrotem w jedno imperium. Stolicę przeniósł do Konstantynopola, stolicy Bizancjum, który przyjął za godło dwugłowego orła.


Bizantyjski dwugłowy orzeł
Bizantyjski dwugłowy orzeł

Bez Konstantyna i jego reform religijnych kultowi Atona byłoby znacznie trudniej uzyskać dzisiejszą władzę. Dlatego Konstantyn jest prawie tak samo ważnym bohaterem dla „Elit” jak faraon Echnaton.


Według 33-stopniowego masona Manly Palmera Halla, w Masonerii orzeł jest również synonimem feniksa .

„To byli nieśmiertelni, do których stosowano termin » feniks « , a ich symbolem był tajemniczy dwugłowy ptak, teraz zwany orłem , znany i mało rozumiany emblemat masoński”. - Manly P. Hall (Zaginione klucze masonerii)

Napisał też:

"...często bowiem odnoszono się do tego, który został przyjęty do świątyń jako człowiek podwójnie urodzony lub odrodzony. Mądrość daje nowe życie, a ci, którzy stają się mądrzy, rodzą się na nowo." -Manly P. HallDwugłowy orzeł na pewno wylądował w greckich kościołach, gdzie bardzo często można go znaleźć centralnie na podłodze nawy, albo z mieczem


Dwugłowy Orzeł na posadzce jednego z kościołów w Atenach, Grecja
Dwugłowy Orzeł na posadzce jednego z kościołów w Atenach, Grecja

Dwugłowy orzeł w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie
Dwugłowy orzeł w Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie

Często symbol dwugłowego orła używany jest wśród kukiełek systemu a także ludzi władzy. Każdy symbol niesie przesłanie i przekaz i używanie ich w odpowiedni sposób tworzy swego rodzaju ukryty język, którym posługują się elity.
Skrzyżowanie rąk i palców w sposób pokazany na obrazku jest nawiązaniem do symbolu dwugłowego orła. Oficjalnie używają go głównie Albańczycy do wyrażania tego kim są. Ale czy aby na pewno?

„Znaki i symbole rządzą światem, a nie słowa ani prawa”. - Konfucjusz


Dwugłowy orzeł był używany jako godło przez kraje, narody i domy królewskie w Europie od wczesnego średniowiecza.


Godne uwagi przykłady to Bizantyjski Dom Palaiologos, Święte Cesarstwo Rzymskie, Dom Habsburgów oraz Rurykowie i Romanowowie Rosji.Godło dwugłowego orła Cesarstwa Habsburgów, w kościele Santa Maria dell'Anima w Rzymie, Włochy.
Godło dwugłowego orła Cesarstwa Habsburgów, w kościele Santa Maria dell'Anima w Rzymie, Włochy.

Wielu uważa również, że symbol dwugłowego orła i jego znaczenie wyewoluowały z symbolu dwulicowego Janusa. Janus był rzymskim bogiem o dwóch twarzach. Każda twarz miała znaczenie. Jedna strona spoglądała w przeszłość, a druga w przyszłość. Janus był bogiem początku i przemian, uważa się, że właśnie dlatego Rzymianie nazwali swój pierwszy miesiąc po jego imieniu Ianuarius – czyli styczeń.Dwugłowy ornament ptaka na płaskorzeźbie Wielkiego Meczetu i Szpitala w Divriği , Sivas (XIII w.)
Dwugłowy ornament ptaka na płaskorzeźbie Wielkiego Meczetu i Szpitala w Divriği , Sivas (XIII w.)


Posąg złotego orła dwugłowego w zamku Ansembourg
Posąg złotego orła dwugłowego w zamku Ansembourg

Dwugłowy orzeł (herb Austro-Węgier) na budynku rządowym w Wiedniu, Austria
Dwugłowy orzeł (herb Austro-Węgier) na budynku rządowym w Wiedniu, Austria

W słynnym kompleksie muzealnym Yad Vashem znajduje się synagoga a w jej sercu Święta Arka, która kiedyś stała w Barlad w Rumunii. Na szczycie aron Tory znajduje się dwugłowy orzeł z rozpostartymi skrzydłami i ciałem pochylonym do przodu. Orzeł jest aluzją do Boga, który chroni swój lud tak, jak orzeł chroni swoje młodeDwugłowy orzeł z rozpostartymi skrzydłami i ciałem pochylonym do przodu, Yad Vashem
Dwugłowy orzeł z rozpostartymi skrzydłami i ciałem pochylonym do przodu, Yad Vashem


Malowidło na suficie, synagoga Chodorów, Tel Awiw
Malowidło na suficie, synagoga Chodorów, Tel Awiw

Widok na bimę i Świętą Arkę, synagoga Ostrog, Frankfurt nad Menem
Widok na bimę i Świętą Arkę, synagoga Ostrog, Frankfurt nad Menem

Malowidło ścienne z modlitwą za cesarza, synagoga Wołpa, poł. XIX w., fot. A. Breier, przed 1913 r. (Muzeum Sztuki w Tel Awiwie, Dział Grafiki i Rysunków)
Malowidło ścienne z modlitwą za cesarza, synagoga Wołpa, Tel Awiw,

Część druga już niebawem.

2111 wyświetleń7 komentarzy
1/2
bottom of page